Kluski z makiem

Rodzinne Święta

Co roku spotykamy się przy wigilijnym stole aby podzielić się  opłatkiem. Pokonujemy niejednokrotnie wiele kilometrów  by spotkać się w ten wyjątkowy wieczór z bliskimi. Kolację wigilijną spożywamy wspólnie, a tradycyjnie każdej potrawy musimy „chociaż  spróbować”. Dzisiaj proponujemy Wam kluski z makiem.

Mak – skąd taka tradycja?

Potrawy z makiem symbolizują pomyślność, dostatek i płodność na cały nadchodzący rok. Ponadto makówka to symbol domu, w którym jednoczy się cała rodzina. Według wierzeń to właśnie mak był najważniejszą potrawą wigilijną, a jego brak mógł ściągnąć na dom nieszczęście.  Mak ma także właściwości halucynogenne więc nasi przodkowie wierzyli, że łączy on żywych z duchami zmarłych bliskich. Ta tradycja przetrwała do dziś stąd na  stołach wigilijnych wiele potraw zawierających w swoim składnie mak.

Kluski z makiem

Kluski z makiem to potrawa obecna na wieczerzy wigilijnej najczęściej w  Wielkopolsce, Podlasiu i Podkarpaciu. Makaron do jej przygotowania podaje się pokrojony  w małe kwadraty typu „ łazanki”, krajankę, ale spotkać można też w kształcie wstążek. Oczywiście najlepiej aby makaron był robiony własnoręcznie . 

Mak do klusek podaje się z dodatkiem suszonych  fig, rodzynek, bakalii, owoców cytrusowych itp.

Dzisiaj proponujemy Wam makaron robiony z maki orkiszowej.

Przepis

Składniki na makaron:

  • 300 g mąki orkiszowej
  • 3 jajka
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek

Wykonanie:

Składniki umieścić w misie miksera i dokładnie wyrobić ciasto. Następnie wyjąć, owinąć folią i odstawić na około 20 minut. Po tym czasie cienko rozwałkować i dowolnie pokroić. Wrzucić na wrzątek i gotować około 5-8 minut, odcedzić i przelać zimną wodą.

Składniki na masę makową:

  • 200 g maku
  • 1/3 szklanki miodu ( do smaku)
  • 1 szklanka bakalii ( rodzynki, migdały, żurawina)
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • 1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy
  • wanilia do smaku

Mak przepłukać, zalać wrzątkiem i gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 15-20 minut , odcisnąć na sicie z nadmiaru wody, wystudzić i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem. Do maku dodać pokrojone bakalie, miód, roztopione masło i wymieszać.

Do ugotowanego makaronu dodać przygotowaną masę makową, wymieszać i podawać najlepiej na ciepło.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0