Kompot z suszonych owoców

Nie każdy lubi smak wigilijnego kompotu. Z prostego powodu. Nie wszystkim odpowiada smak wędzonych śliwek, a nie ma co ukrywać w kompocie wigilijnym jest on bardzo wyczuwalny. Jednak może dlatego kompot ten jest tak wyjątkowy?

My dzisiaj przychodzimy do Was z nieco inną wersją wigilijnego kompotu i uwierzcie nam jest on przepyszny a co dla niektórych ważne – bez posmaku wędzonki.

Tradycja

Kompot z suszu znany jest w naszej tradycji od wieków. Tradycja podaje, że  Łemkowie zbierali i suszyli owoce, a potem przez jesień i zimę popijali gorące napary i kompoty. Dzisiaj możemy kupić już gotowe mieszanki suszonych owoców. My jednak zachęcamy Was do samodzielnego skomponowania wigilijnego kompotu z suszek. Możemy wówczas wybrać najodpowiedniejsze dla nas suszone owoce. W skład takiego kompotu powinny wchodzić suszone jabłka, śliwki, gruszki.

Właściwości

Kompot z suszonych owoców dostarcza wiele minerałów i witamin.

  • Śliwki suszone mają:

– najwięcej antyoksydantów ze wszystkich owoców, ponadto:

     – zawierają więcej błonnika,

    – wspomagają trawienie i wpływają na regularność wypróżnień,

    – wpływają na perystaltykę jelit.

  • Suszone jabłka:

– łagodzą podrażnienia żołądka.

  • Gruszki suszone:

– mają działanie odkwaszające organizm,

– są źródłem potasu, magnezu i jodu.

Kompot z suszonych owoców zawiera witaminy A, B i C.  Jest też źródłem witaminy K i E.  Pamiętajmy o tym , że Wit K wpływa na krzepliwość krwi, a Wit E jest witaminą młodości.

Nasz kompot wigilijny

Składniki:

Jeśli chcemy by kompot był  bez zapachu dymu kupując owoce pamiętajmy żeby były tylko suszone a nie wędzone!

  • 1 szklanka suszonych jabłek
  • 1 szklanka suszonych śliwek
  • 1 szklanka suszonych gruszek
  • Kilka plasterków suszonych pomarańczy
  • 4-5  cm korzenia imbiru
  • 1 pomarańcza pokrojona w plasterki

Wykonanie:

Do zimnej wody ( ok.4 litrów) wrzucamy suszone owoce, odstawiamy na około 1-2 godziny. Następnie zagotowujemy, przykrywamy pokrywką i na najmniejszym ogniu jeszcze chwilę gotujemy ( około 10 minut). Po tym czasie wrzucamy pokrojony imbir, plasterki pomarańczy i przykrywamy na około 30 minut.  Nasz kompot jest już gotowy – pyszny, esencjonalny, aromatyczny, pachnący świętami…

Share and Enjoy !

0Shares
0 0