Dieta makrobiotyczna

 

Dieta makrobiotyczna

Podstawowym składnikiem diety makrobiotycznej jest pełne ziarno, które jest uzupełnione roślinami strączkowymi, warzywami i owocami. Są one bogactwem białek, węglowodanów, witamin i minerałów. Rośliny mają też mnóstwo antyoksydantów i zawierają związki o działaniu przeciwnowotworowym. Przykładem jest siarka obecna w czosnku i cebuli, kwas elagowy znajdujący się w grejpfrucie albo lignany w siemieniu lnianym. Dieta warzywno-zbożowa jest naturalna, zawiera niewiele białka i gwarantuje długowieczność i pełnię zdrowia.

Jakie zasady obowiązują przy diecie makrobiotycznej

Podstawą diety makrobiotycznej są rośliny. Mają być naturalne, a więc jak najmniej przetworzone. Nie znaczy to, że trzeba całkowicie odstawić nabiał, mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jogurt, twaróg czy ryby mogą się w jadłospisie pojawić, ale sporadycznie i w formie dodatku.

Przy diecie makrobiotycznej zaleca się spożywanie:

  1. Produktów pełnoziarnistych – ryżu brązowego, makaronu razowego, mąki i chleba razowego, płatków zbożowych i grubych kasz.
  2. Warzyw i owoców. Mają one stanowić połowę wszystkich produktów spożywczych spożywanych w ciągu dnia. Najbardziej poleca się warzywa zielone jak seler naciowy, kapusta, brokuły, rzeżucha i pietruszka. Obok nich powinny pojawić się zawierające dużo probiotyków kiszonki, czosnek i chrzan.
  3. Roślin strączkowych łącznie z fermentowaną soją będącą jednym ze źródeł witaminy B12.
  4. Nasion oleistych i tłoczonego na zimno oleju.
  5. Produktów pochodzenia zwierzęcego jako uzupełnienie dań. W jadłospisie może być niewielka ilość fermentowanego mleka, masła, ryb i jajek.

Przygotowywanie posiłków na diecie makrobiotycznej

Podstawą obróbki termicznej jest pieczenie bądź duszenie. Trzeba natomiast zrezygnować ze smażenia. Jedzenie należy bardzo dokładnie gryźć i żuć. To znacząco usprawnia proces trawienia i przyczynia się do szybszego gojenia wrzodów żołądka.

Będąc w trakcie diety makrobiotycznej, trzeba unikać jedzenia przetworzonego i węglowodanów. Należy więc odstawić czekoladę, słodycze, produkty z białej mąki, słone przekąski, biały makaron, wędliny podrobowe, żółty ser i dania w proszku. Nie wolno sięgać po kawę, mocną herbatę, alkohol i napoje gazowane.

 

Informacje zaczerpnięte z książek dr Ewy Dąbrowskiej – „Ciało i ducha ratować żywieniem” oraz „Przywracać zdrowie żywieniem”, (Wydawnictwo Michalineum 2010).