Ostropest plamisty – roślina wspierające pracę wątroby – POD LUPĄ DIETETYKA


Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, która od wieków jest wykorzystywana ze względu na swoje korzystne właściwości dla wątroby. Rośnie głównie w rejonach śródziemnomorskich i Azji Zachodniej. Ostropest jest ceniony ze względu na zawartość substancji czynnych, które mają silne działanie ochronne i regenerujące na wątrobę.
Właściwości ostropestu plamistego dla wątroby są szeroko udokumentowane i potwierdzone badaniami naukowymi. Główne korzyści płynące z spożywania tej rośliny to:
1. Ochrona wątroby: Sylimaryny, które są głównymi składnikami czynnymi w ostropeście, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Chronią wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn, takich jak alkohol, leki, chemikalia i metale ciężkie.
2. Regeneracja wątroby: Ostropest stymuluje syntezę białek w wątrobie, co pomaga w odbudowie uszkodzonych komórek. Wzmacnia również błony komórkowe hepatocytów, co zwiększa ich odporność na szkodliwe substancje.
3. Detoksykacja: Roślina ta wspomaga naturalne procesy detoksykacji wątroby poprzez pobudzanie produkcji enzymów zaangażowanych w metabolizm toksyn. Pomaga również w usuwaniu wolnych rodników, które są produktem ubocznym procesów metabolicznych.
4. Wsparcie pracy dróg żółciowych: Ostropest stymuluje produkcję żółci, co sprzyja lepszemu trawieniu. Pomaga również w regulacji poziomu cholesterolu poprzez usuwanie nadmiaru cholesterolu z organizmu.
5. Przeciwdziałanie stłuszczeniu wątroby: Ostropest ma działanie lipotropowe, co oznacza, że wspomaga rozkład i usuwanie tłuszczy z wątroby. Może być szczególnie korzystny dla osób z występującym stłuszczeniem wątroby.

Stosowanie ostropestu plamistego
Ostropest można spożywać na różne sposoby, zależnie od preferencji i dostępności produktów. Najprostszym sposobem jest przygotowanie naparu z nasion ostropestu. Aby to zrobić, należy zmielić nasiona ostropestu na proszek i dodać 1-2 łyżki stołowe do wrzącej wody. Następnie napar należy parzyć przez około 10-15 minut. Po przestudzeniu można go pić. Napar z ostropestu ma gorzkawy smak, dlatego można go osłodzić miodem lub sokiem. Dostępne są również ekstrakty z ostropestu plamistego w postaci płynnej lub w kapsułkach/tabletkach. Ekstrakty są wygodne w stosowaniu i zapewniają skoncentrowaną dawkę substancji czynnych z ostropestu. Można również spożywać nasiona ostropestu w formie surowej. Ziarna można dodawać do potraw, takich jak sałatki, owsianka, jogurt, smoothie itp. Można również zmielić nasiona na proszek i dodawać do koktajli, soków lub innych dań

Autor: dietetyk Zofia Cieśla

Share and Enjoy !

0Shares
0 0