Ocet Jabłkowy – eliksir życia i młodości.

ocet

Ocet jabłkowy cieszy się coraz większą popularnością wśród dietetyków.

Działanie lecznicze octu jabłkowego było znane już w dawnym Egipcie i wśród Rzymian. Rzymscy legioniści podobno zawsze nosili ze sobą ten specyfik. Znana jest też niezwykła żywotność i tężyzna rolników ze stanu Vermont w USA, którzy pijali codziennie rano szklaneczkę rozpuszczonego  z miodem i wodą octu, który to zwyczaj przywieźli kiedyś zapewne ich przodkowie z Europy pamiętający rzymski zwyczaj.

Ocet jabłkowy stosowany jest powszechnie w domowej medycynie ze względu na dużą zawartość potasu, a ponadto fosforu, chloru, sodu, magnezu, wapnia, siarki, żelaza, fluoru, krzemu i innych śladowych pierwiastków.

Nasze przysłowie mówi: „Jedno jabłko dziennie zjadasz i zdrowie posiadasz”.

Dlaczego potas jest tak ważny w naszym organizmie? Jest potrzebny dzieciom do wzrostu. Opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych (miażdżyca), a także działa bakteriobójczo.

Ocet pomaga również spalić tłuszcz i oczyścić organizm z toksyn. Jego kwaśny odczyn znacznie przyśpiesza procesy trawienia i w ten sposób organizm jest w stanie spalić więcej kalorii i skutecznie pozbyć się nagromadzonych zapasów tłuszczów.

Ocet ze sklepu czy własnej roboty?

W sklepie znajdziemy najrozmaitsze rodzaje octu, ale najlepiej przygotować go osobiście w domu. To bardzo proste. Wybierz kilka ładnych jabłek, umyj i pokrój je wraz ze skórkami i gniazdami nasiennymi, na małe kawałki. Umieść je w dużym słoiku i zalej przegotowaną wodą (1 kg jabłek na 1 litr wody plus 100 g miodu). Naczynie zakryj płótnem. Postaw w ciepłym miejscu, aby jabłka sfermentowały – na minimum 2 tygodnie. Od czasu do czasu  płyn zamieszaj drewnianą łyżką. Po upływie 2 tygodni przecedź ocet przez gazę, dolewając do niego 100 g miodu. Odstaw słoik przykryty płótnem na kolejne dwa tygodnie, aż do czasu, kiedy ocet nabierze charakterystycznego bursztynowego koloru. Następnie przelej go do butelek, szczelnie zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu.

Profilaktycznie ocet jabłkowy należy spożywać w następujących ilościach:

Dorośli – 2 razy dziennie 2-4 łyżeczki octu jabłkowego na 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Dobrze wymieszać.

Dzieci – 1 łyżeczka octu jabłkowego  na 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Dobrze wymieszać.

Pamiętajmy: Ocet jabłkowy nie jest wskazany dla wrzodowców i przy zakazie stosowania produktów spożywczych kwaśnych.

 

Panie i Panowie – Do Dzieła! :)