Wycieczka do Lwowa
– dla osób chętnych
(obowiązkowo wymagany paszport)
Wyjazd o godzinie 5:00
ŻOŁYNIA
STRZELNICA SPORTOWA na ul. Mickiewicza
Strzelnica położona jest w Żołyni przy ulicy Mickiewicza (wylot drogi do miejscowości Leżajsk). Strzelnica odkryta – stanowiska strzeleckie w pawilonie oraz w zadaszonej wiacie (pistolet). Dystans strzelania – 50 metrów. Obiekt wkomponowany jest w otaczającą przyrodę, otoczony dużą ilością zieleni, ogrodzony i oddalony od zabudowań mieszkalnych. Na zapleczu znajduje się z sala konferencyjno-edukacyjną (na ok.20 osób), w-c oraz kuchnia. Na zewnątrz można znaleźć altanę ogrodową, miejsce na ognisko, grill, a także parking. Nieopodal mieści się kort tenisowy. Czytaj więcej
KORTY TENISOWE
W Żołyni można skorzystać z dwóch ogólnodostępnych kortów. Pierwszy usytuowany jest przy strzelnicy sportowej, drugi znajduje się przy boisku sportowym Nad Tamą na ulicy Białobrzeskiej. Oba korty posiadają nawierzchnię z mączki ceglanej, ogrodzone są wysoką siatką i udostępniane są bezpłatnie. Aktualnie na ich wyposażeniu są siatki do gry, natomiast rakiety i piłki trzeba zorganizować we własnym zakresie. Kort przy strzelnicy sportowej jest ogólnodostępny w poniedziałki, środy i piątki. W pozostałe dni tygodnia z kortu korzystają członkowie klubu tenisowego działającego przy gminnym kole Ligi Obrony Kraju. Korty udostępniają ich opiekunowie. Przy strzelnicy – p.Tadeusz Wawrzaszek (tel. 699 459 259), natomiast Nad Tamą – p. Jan Sierzęga (tel. 17 22 44 017). Zachęcamy serdecznie do gry. Czytaj więcej
LODOWISKO SYNTETYCZNE
Otwarcie odbyło się w czerwcu 2014 roku. Z lodowiska można korzystać przez cały rok. Mieści się przy zespole szkół imienia Adama Mickiewicza. Zbudowane zostało głównie z myślą o uczniach szkół: podstawowej, gimnazjum i średniej oraz okolicznych mieszkańcach. Czytaj więcej
ŁAŃCUT
Około 15 kilometrów od Villa Carpatia znajduje się Łańcut z cieszącym się ogólnopolską sławą zespołem pałacowo-parkowym. Łańcucki zamek, rezydencja Lubomirskich i Potockich, z olbrzymim parkiem i powozownią, obecnie muzeum to niewątpliwie najciekawsze miejsce tego miasta. Warto zobaczyć także łańcucką synagogę, rynek, muzeum gorzelnictwa i kościół parafialny. W Łańcucie na zamku co roku organizowany jest słynny Festiwal Muzyczny.
LEŻAJSK
Będąc w Ośrodku Villa Carpatia koniecznie odwiedzić trzeba, oddalony o około 16 kilometrów, Leżajsk z zespołem kościelno-klasztornym oo. Bernardynów, w którym znajdują się słynne leżajskie organy, dzięki którym co roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, trwający zwykle od czerwca do września.
WĄSKOTORÓWKA
Zaledwie 24 km od Villa Carpatia, w Przeworsku, swoją stację ma kolejka wąskotorowa. Trasa, którą pokonuje w trakcie 2,5 godzinnej podróży do Dynowa uznawana jest za najpiękniejszą i jako jedyna ma na swojej drodze tunel o długości 620 m. Można podróżować w „otwartych” wagonikach.
MARKOWA
Z pozoru niczym nie wyróżniająca się miejscowość, w której jednak Towarzystwo Przyjaciół Markowej stworzyło skansen. Ponadto znajduje się tam pomnik rodziny Ulmów. Czas dojazdu z Villa Carpatia to tylko 20 minut.
KRASICZYN
Kolejny pomysł na popołudniowy wyjazd, to odwiedzenie Krasiczyna. Wieś oddalona jest o 10 km od Przemyśla. Zlokalizowany jest tam piękny zamek – dawna rezydencja magnaterii polskiej.
BOLESTRASZYCE
Miłośnikom przyrody proponujemy wycieczkę w głąb magicznego świata bolestraszyckiego arboretum . To kolekcja kilku tysięcy unikalnych gatunków flory polskiej. Corocznie odwiedza je 100 000 osób. W pobliżu znajduje się także Fort GW XIII „San Rideau” projektu Moritza von Brunnera należący do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl.
PRZEMYŚL
Nad Sanem leży oddalone o 70 km od Villa Carpatia najstarsze miasto regionu i jedno z najstarszych miast Polski. Jest ono siedzibą dwóch metropolii Kościoła katolickiego: obrządku łacińskiego oraz wschodniego. Można w nim zwiedzić zamek, kilka pałaców, klasztorów, kościołów, cerkwi, synagog oraz muzeów. Warto zwrócić uwagę na Twierdzę Przemyśl – potężny zespół obiektów obronnych, trzeci co do wielkości w Europie. Przemyśl może być celem całodniowej wycieczki.
SOLINA
Rezydując u podnóża Bieszczadów nie sposób pominąć największy w Polsce zbiornik retencyjny. Atrakcją jest nie tylko wycieczka po 600-metrowej koronie zapory, ale także możliwość zwiedzenia zlokalizowanej w niej elektrowni wodnej oraz wykupienia wycieczki statkiem po zalewie solińskim.
RZESZÓW
Prawie 180-tysięczna stolica województwa podkarpackiego. W Rzeszowie spotykają się dwie krainy geograficzne – równinna, lesista Kotlina Sandomierska i pięknie ukształtowane Pogórze Karpackie. Region rzeszowski należy do najcieplejszych w Polsce, położony w podgórskiej strefie klimatycznej, charakteryzuje się długimi upalnymi latami i niezbyt ostrymi zimami. Szczyci się wieloma zabytkami, z których do najbardziej interesujących można zaliczyć: XIV–wieczny kościół farny, XV–wieczny Ratusz, XVI–wieczny Zamek Lubomirskich, pochodzące z XVII wieku klasztor oo. Bernardynów, Zespół Klasztorny Popijarski oraz letni pałacyk Lubomirskich, XVIII-wieczny kościół i klasztor oo. Reformatów, a także kamienice w Rynku. Szczególną atrakcję dla turystów stanowi usytuowana pod kamienicami i płytą Rynku, Podziemna Trasa Turystyczna, licząca 369 m długości.
ŚCIEŻKI ROWEROWE
Teren gminy Żołynia oraz gmin sąsiednich, jest wręcz wymarzonym miejscem do uprawiania coraz popularniejszej turystyki rowerowej. Jest niezwykle malowniczy, z licznymi atrakcjami na trasie oraz urozmaiconą rzeźbą terenu, co czyni jazdę ciekawą, lecz nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Zobacz trasę rowerową.
INNE
Inne miasta bliskie Villa Carpatia i godne zwiedzenia to położona nad Sanem Sieniawa z zespołem pałacowo-parkowym, Leżachów z ogromnym pałacem na wzniesieniu, oraz Sokołów Małopolski z pięknym, monumentalnym kościołem parafialnym i jednym z największych w tej części kraju kirkutem (cmentarzem żydowskim). Dzięki bardzo dobrym połączeniom autobusowym z Rzeszowem, Łańcutem i Leżajskiem, zwiedzanie wymienionych miast jest łatwe nawet dla turystów niezmotoryzowanych.Co jeszcze można zobaczyć w okolicy Żołyni? Miejsc takich jest co najmniej kilkadziesiąt. Wśród nich m.in.:
- stadnina oraz pałacyk myśliwski Potockich w Julinie,
- najbardziej wysunięte na północ europejskie naturalne stanowisko Azali Pontyjskiej (Różanecznika Żółtego) stanowiące rezerwat w Woli Żarczyckiej,
- lasy julińskie z modrzewiową aleją i legendarnym jeziorem Białym,
- XIX wieczny spichlerz w Brzózie Stadnickiej,
- siedlisko bobrów z tamą wybudowaną przez te zwierzęta, kaplica wystawiona dla upamiętnienia Adamowej Potockej, głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu i pozostałości urządzeń parkowych (stawy, zarośnięte alejki) w przysiółku Podkudłacz,
- zalew i ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy w Brzózie Królewskiej,
- leśne stawy z wyspą w Korniaktowie,
- dwór w Białobrzegach, leśne stawy w Rakszawie,
- pozostałości okopów z II wojny światowej oraz parowy w Brzeźniku i tzw.Okrążku,
- przeszło 3 hektarowy zalew Rajszula w Żołyni Dolnej,
- zalew Tama w Żołyni Dolnej z elektrownią wodną,
- zlokalizowany w Żołyni jeden z największych w Archidiecezji Przemyskiej monumentalny neogotycki kościół pw. świętego Jana Kantego. W pobliżu kościoła cmentarz parafialny założony w XVIII wieku z zabytkowymi kaplicami o architekturze wzorowanej na kaplicach w Ziemi Świętej oraz XIX-wieczny cmentarz Żydowski w Żołyni Centrum, remontowany około roku 1990,
- kościół w Smolarzynach zbudowany na wysokiej skarpie doliny Wisłoka – wzdłuż dróg
- w Żołyni w leśnym gąszczu, można napotkać kapliczki, niektóre bardzo stare, z legendarną przeszłością, inne nowsze, a wszystkie otoczone czcią mieszkańców i bardzo zadbane (jedną z najnowszych jest kaplica św. Huberta, wybudowana przez myśliwych z żołyńskiego Koła Łowieckiego w 1996 r. z okazji 50-lecia istnienia koła). W niedalekiej odległości warto zobaczyć wykonane niewidzialną ręką wprost na drzewach stacje drogi krzyżowej (dla tych atrakcji warto zboczyć nieco z głównej szosy na ulicę Białobrzeską, gdzie już każdy wskaże dalszą drogę).
Wyjazdy zorganizowane na życzenie Gości.