Głodówka lecznicza

Głodówka wiąże się z nieprzymusowym odstawieniem pożywienia na czas oczyszczenia organizmu z toksyn. Maksymalny czas postu nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu i zmian, jakich nie da się cofnąć.

Taki leczniczy post jest skuteczny w walce z chorobami układu pokarmowego, krążenia i oddechowego. Głodówkę leczniczo wykorzystano po raz pierwszy na Ukrainie, gdzie uzyskane efekty skłoniły dietetyków i lekarzy do sięgania po tę właśnie metodę. Doświadczenia medyków z różnych stron świata pokazują, że do walki z chorobami cywilizacyjnymi powinno się stosować nie leki a właśnie prawidłową dietę, co nieraz oznacza post.

Używana powszechnie farmakoterapia nie sprzyja wykorzystaniu naturalnego potencjału leczniczego organizmu. Nie pozwala na samoleczenie, wręcz jej stosowanie źle wpływa na pracę układu odpornościowego i może utrudniać proces zdrowienia. Leki wywołują różne skutki uboczne i alergie, co powinno skłonić do poszukiwania metody alternatywnej dla farmakoterapii. W tym miejscu z pomocą przychodzi post, który stosowany z rozwagą przynosi bardzo dobre rezultaty. Nie tylko pozwala zwalczyć chorobę, ale pobudza organizm do uruchomienia procesów samoleczenia.

Jak przygotować się do postu?

Aby post był efektywny i bezpieczny, można do niego przystąpić dopiero po konsultacji z lekarzem. Jednak jeszcze przed wizytą w gabinecie, należy się przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć pozytywne nastawienie. Głodówka nie jest prosta szczególnie na początku, dlatego przygotowanie psychiczne jest bardzo ważne. To pozwoli lepiej zrozumieć tę metodę i przetrwać najtrudniejsze momenty.

W trakcie konsultacji lekarskiej należy poruszyć kwestię leków. Podczas poszczenia leki się odstawia. Jeżeli jest taka potrzeba, to lekarz może zalecić przyjmowanie połowy standardowej dawki.

Ile trwa post i jakie dolegliwości mogą pojawić się w trakcie?

Czas postu dobiera się indywidualnie w odniesieniu do takich czynników jak wiek i stan zdrowia. Najczęściej jednak trwa między 2 a 3 tygodnie. W większości przypadków osoby będące w trakcie postu przechodzą go dobrze, co wiąże się z ich nastawieniem. Mimo to w trakcie głodówki mogą wystąpić niekorzystne objawy.

Przez pierwszych kilka dni często dokuczają nudności, dyskomfort w nadbrzuszu, ból głowy, co w kolejnych dniach ustępuje. Niektóre osoby skarżą się na obniżenie nastroju, słabość w nogach i nadwrażliwość w niektórych partiach ciała. Jest to wynikiem zmniejszenia poziomu glukozy we krwi i pojawieniem się w niej produktów przemiany tłuszczy. Po 3 lub 4 dniach samopoczucie się poprawia, a po przełomie kwasiczym, który przypada na 5-9 dzień postu, wszystko się stabilizuje.

Woda w trakcie postu

Przez cały czas trwania postu należy pić co najmniej 1-1,5 litra wody na dobę. Przy czym zdania są podzielone, a lekarze z Niemiec zalecają 2-3 litry na dobę. Najlepsza będzie woda mineralna, źródlana i studzienna. Ponieważ brak pożywienia oznacza ryzyko deficytów witamin i minerałów, dopuszcza się preparaty wielowitaminowe i sole potasu.

Jak wygląda aktywność fizyczna podczas postu?

Głodówka lecznicza to nie tylko tymczasowa rezygnacja z pokarmów, ale też zmiana stylu życia. Każdego dnia powinny być 6 lub 7-godzinne spacery na świeżym powietrzu. Ważne są także przerwy na odpoczynek. Ponieważ osoby w trakcie głodówki stają się wrażliwsze na zimno, podczas wyjść z domu powinny zakładać grubsze ubrania.

Prawidłowe wychodzenie z postu

Postu nie można zakończyć gwałtownie, bo organizm przestawił się na inny sposób funkcjonowania. Należy to zrobić stopniowo. Posiłki powinny być małe, nawet jeśli pojawi się duży apetyt. Jedzenie trzeba długo przeżuwać. Okres ponownego przejścia z odżywiania wewnętrznego na zewnętrzne będzie trwać tyle, co sama głodówka. Jeżeli pacjent nie będzie tego przestrzegać, naraża się na poważne powikłania. Podobnie jak dobór długości trwania głodówki, czy ewentualne podtrzymanie farmakoterapii, tak i okres wychodzenia z postu jest sprawą indywidualną. Jest zależny na przykład od czasu postu i rodzaju chorób, na jakie dana osoba cierpi.

Jakie są przeciwwskazania do rozpoczęcia postu?

Post wspiera leczenie wielu chorób, ale nierozsądna głodówka może bardzo zaszkodzić. Jest też szereg przeciwwskazań, dlatego przed rozpoczęciem ważna jest wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań. Wśród przeciwwskazań są m.in.:

– Kacheksja, czyli duże wyniszczenie organizmu;

– Niewydolność wątroby i nerek;

– Cukrzyca insulinozależna;

– Choroba zakaźna;

– Ciąża i karmienie piersią;

– Wiek – postu nie mogą mieć dzieci;

– Brak zaufania wobec tego sposobu leczenia. 

Ważne! Osoby chętne do skorzystania z głodówki leczniczej prosimy o przyjazd z aktualnymi wynikami badań – nie starsze niż 2-tygodnie.

Warunkiem zorganizowania turnusu z głodówką leczniczą na naszym ośrodku jest minimum 10 osób chętnych.