Posted on

Villa Carpatia w „MENU BEZ GLUTENU”

Miło nam poinformować , że Villa Carpatia przystąpiła do programu MENU BEZ GLUTENU prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. W związku z uczestnictwem w programie przeprowadzono  szkolenie pracowników  w zakresie zasad przygotowywania i podawania posiłków bezglutenowych.

Certyfikat Menu bez glutenu

Stowarzyszenie powstało 22 października 2006 roku w Warszawie i skupia wszystkich chętnych którzy chcieliby działać na rzecz poprawy jakości życia osób na diecie bezglutenowej i pomóc w walce o ich prawa.

Celiakia (choroba trzewna) to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Logo_okragle_cmyk

Znak przekreślonego kłosa symbolizuje żywność nie zawierającą glutenu. Obecność tego znaku na produkcie daje pewność konsumentom, że produkt taki jest regularnie badany pod kątem zawartości glutenu.