Znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie – DIETETYK RADZI

Kwasy tłuszczowe omega-3 to jedne z najważniejszych składników odżywczych, które powinny być obecne w naszej diecie. Ich regularne spożywanie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, chorób neurodegeneracyjnych oraz depresji. 

Występowanie kwasów tłuszczowych omega-3 

Istnieją trzy główne rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).   

Do źródeł tych kwasów zaliczyć można m.in: 

 • tłuste ryby morskie: halibut, łosoś, makrela, sardynka, szprot, śledź (główne źródło EPA i DHA) 
 • oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy) 
 • pestki dyni 
 • orzechy włoskie 
 • nasiona chia 
 • siemię lniane 
 • awokado 

Znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie 

Kwasy tłuszczowe omega-3 są kluczowe dla zdrowia, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować i musimy je dostarczyć z pożywieniem. Najważniejsze właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 to: 

 1. Redukcja stanów zapalnych – działają przeciwzapalnie, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera oraz w chorobach autoimmunologicznych, do których zalicza się m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, Hashimoto, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz toczeń.  
 1. Poprawa funkcjonowania mózgu –mogą poprawiać pamięć, uczenie się oraz koncentrację. Zmniejszają ryzyko rozwoju demencji u osób cierpiących na chorobę Alzheimera i Parkinsona. 
 1. Wsparcie pracy serca -pomagają obniżyć poziomu cholesterolu, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, zawał serca i udar mózgu. 
 1. Regulacja ciśnienia krwi – regulują ciśnienia krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z nadciśnieniem tętniczym. 
 1. Poprawa kondycji skóry – zmniejszają stany zapalne skóry, takie jak trądzik, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. 
 1. Wspieranie zdrowego wzroku – zmniejszają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, które jest jedną z przyczyn ślepoty u osób starszych. 
 1. Poprawa nastroju– wpływają na poprawę nastroju i zmniejszają objawy depresji. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W diecie człowieka powinny występować w odpowiedniej ilości, jednak coraz częściej zdarza się, że ich spożycie jest niewystarczające. W takiej sytuacji suplementacja omega-3 jest konieczna, szczególnie u osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie. Badania pokazują, że dodatkowa suplementacja kwasów omega-3 wpływa pozytywnie na leczenie chorób autoimmunologicznych, neurodegeneracyjnych, sercowo-naczyniowych oraz depresji. Należy jednak pamiętać, że suplementacja nigdy nie zastąpi odpowiedniej, zbilansowanej diety, dlatego powinnyśmy starać się codziennie spożywać produkty, które obfitują w te kwasy.  

Autor: dietetyk Zofia Cieśla

Share and Enjoy !

0Shares
0 0