Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu chorób reumatycznych

Część naszych gości zmaga się ze schorzeniami reumatycznymi – dotyczą one coraz młodszych osób.

Poniżej prezentujemy wypowiedź fizjoterapeutki Ośrodka Villa Carpatia, Małgorzaty Bzdyra na temat zabiegów, jakie można zaproponować takim chorym:

    Jednym z głównych elementów leczenia pacjentów cierpiących na choroby reumatyczne powinna być rehabilitacja. Szczególnie ważną rolę odgrywa w pierwszym okresie choroby, w którym nie doszło jeszcze do utrwalenia powstających zmian.     

   Schorzenia reumatyczne są uogólnioną chorobą tkanki łącznej. Zmiany chorobowe przede wszystkim powodują zniekształcenia stawów oraz zaniki mięśni. Obejmują szereg schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Ból w chorobie reumatycznej jest najbardziej charakterystycznym i najbardziej dokuczliwym objawem. Jest to ból ostry, przewlekły lub okresowy, rośnie podczas rzutu i silniej się go odczuwa w zimne i wilgotne dni, po znacznym wysiłku fizycznym lub umysłowym. Ból taki maleje przy remisji choroby. Najczęściej spotykanymi chorobami typu reumatycznego jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów oraz toczeń układowy.

W przypadku zdiagnozowania choroby reumatycznej niezbędne jest podjęcie konkretnych działań, które mają na celu zahamowanie postępu choroby. Im szybciej zostaną podjęte działania, tym większa szansa na ograniczenie negatywnych skutków choroby. Pierwsze miesiące są często kluczowe z punktu widzenia skuteczności leczenia. Leczenie zawsze dobiera się indywidualnie, bo nie ma dwóch identycznych przypadków choroby. Obowiązuje jednak zasada – leczenie musi być kompleksowe, czyli obejmować farmakoterapię, fizjoterapię, balneoterapię (zabiegi z wykorzystaniem wody), psychoterapię. Warto podkreślić jak ważną rolę pełni fizjoterapia w reumatologii. Podstawową metodą leczenia usprawniającego chorych  jest leczenie ruchem (kinezyterapia). Dzięki leczeniu ruchem następuje odżywienie chrząstki stawowej, zwiększenie zakresu ruchów, likwidacja przykurczów, a także przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni. W celu poprawy odżywienia chrząstki stawowej i zwiększenia zakresu ruchów najskuteczniejsze są ćwiczenia: bierne, samowspomagane, czynne, wolne, w odciążeniu oraz z oporem. W celu likwidacji przykurczów stosuje się głównie wyciągi oraz mobilizacje technikami manualnymi. Przywracanie prawidłowej funkcji mięśni najczęściej wymaga ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń z oporem oraz ćwiczeń w wodzie. Poprawę stanu zdrowia w chorobach reumatycznych przynoszą także zabiegi fizykalne takie jak :

  • krioterapia miejscowa – przez 3 minuty chory, bolący staw znajduje się w oparach ciekłego azotu;
  • kriokomora, w której panuje temperatura do –160°C ma działanie ogólnoustrojowe; u osób z chorobą reumatyczną poprawia samopoczucie, wzmacnia odporność, rozluźnia bolesne mięśnie i zmniejsza stany zapalne, z refundowanego zabiegu kriokomory można korzystać nawet dwa razy w roku, jedna seria składa się najczęściej z dziesięciu zabiegów,
  • magnetoterapia – chore miejsce znajduje się w cewie, w której wytwarzane jest pole magnetyczne,
  • laseroterapia – promieniowanie elektromagnetyczne działa również nie tylko przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale również naprawczo na uszkodzone tkanki miękkie,
  • kąpiel wirowa rąk lub kończyn dolnych – wykonuje się ją w specjalnej wanience, dzięki działaniu wody i masażu wirowego rozluźniane są mięśnie i zmniejsza ból, temperatura wody nie powinna przekraczać 30°C,
  • ultradźwięki – głowicą, która generuje fale ultradźwiękowe masuje się chore i bolesne miejsca, zabieg trwa parę minut i jest bezbolesny.

Wykorzystując te metody fizjoterapii możemy zniwelować dolegliwości bólowe oraz stan zapalny w obrębie stawów. Warto zauważyć, że część z tych metod pozwala obniżyć napięcie mięśni, co ułatwi i zwiększy efektywność wykonywanych ćwiczeń. W celu rozluźnienia napiętych mięśni doskonale sprawdza się także masaż. Pozostałe korzyści z zastosowania fizjoterapii w reumatologii to poprawa i usprawnienie krążenia, zapobieganie i zmniejszenie przykurczów w stawach, zniwelowanie sztywności w stawach a także ogólna poprawa kondycji pacjenta.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.