Zabiegi polecane przy zwyrodnieniach stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego jest chorobą spowodowaną degeneracją chrząstki stawowej. Zazwyczaj pojawia się u osób po 45 roku życia. Wśród chorych przeważają kobiety, a problem otyłości i braku aktywnego trybu życia stanowi znaczący czynnik ryzyka. Inną przyczyną zmian zwyrodnieniowych kolan są urazy, w tym uszkodzenia strukturalne (łąkotek, więzadeł krzyżowych i pobocznych), złamania śródstawowe i urazy chrząstki stawowej.

Głównym symptomem choroby jest ból. Początkowo pojawia się w trakcie ruchu, wraz z postępem zmian zwyrodnieniowych bóle występują także w spoczynku. W konsekwencji chory oszczędza kończynę, co prowadzi do zaników mięśniowych. Zmniejsza się także zakres ruchów wykonywanych w stawie kolanowym, co znacznie ogranicza sprawność ruchową osoby. Zaawansowane zmiany skutkują przykurczem zgięciowym i unieruchomieniem kończyny. Zdjęcie RTG stawu kolanowego wykazuje takie nieprawidłowości jak: zwężenie szczeliny stawowej, wyrośla kostne oraz ubytki kości.

Leczenie

Leczenie zmian zwyrodnieniowych zależne jest od stopnia zmian degeneracyjnych oraz od przyczyn, które zapoczątkowały chorobę. W pierwszych stadiach stosuje się leczenie zachowawcze, które oparte jest o zmianę stylu życia, redukcję wagi ciała, farmakoterapię a także wprowadzenie rehabilitacji, która jest bardzo istotną częścią procesu terapeutycznego, ponieważ może zatrzymać lub spowolnić postęp choroby i ulżyć pacjentowi w codziennym życiu. Stosuje się: kinezyterapię, która ma na celu wzmocnienie i uelastycznienie mięśni; masaże- rozluźnią napięte mięśnie, zapobiegną powstawaniu przykurczy i zrostów; fizykoterapię (magnetoterapię, krioterapię, ultradźwięki, jonoforezę czy prądy TENS), która działa wspomagająco, pomaga uśmierzyć ból; kinesiotaping- plastrowanie dynamiczne, które wpływa korygująco na powięź, co jest w stanie zmniejszyć, a nawet znieść dolegliwości bólowe.

Profilaktyka

Przy profilaktyce choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych należy zwrócić uwagę na codzienną i bezpieczną dla kolan aktywność fizyczną, zbilansowanie diety i redukcję wagi ciała. Należy unikać przeciążeń, przebywania zbyt długo w jednej pozycji, klękania na twardej powierzchni i ekstremalnych zgięć kolan.

 

autorka: mgr Małgorzata Bzdyra