Świąteczny piernik długodojrzewający

Święta coraz bliżej. Powoli zbliża się czas na planowanie naszego menu. Dzisiaj przychodzimy do Was z przepisem na piernik staropolski długodojrzewający.

Tradycja wypieków

Pierniki wypiekano już w starożytności. Najstarszy udokumentowany przepis na piernik pochodzi z 1725 roku i co ciekawe nie jest on zapisany w książce kucharskiej a w poradniku medycznym. Nie wydaje się to dziwne gdyż pierniki sprzedawano najpierw w aptekach – uważano je bowiem za skuteczny lek na wiele chorób.

Czy piernik jest naprawdę zdrowy?

 Piernik to ciasto, które zawiera przyprawy korzenne mające właściwości  przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, poprawiające trawienie i przeciwdziałające wzdęciom, a kakao które jest również dodawane do ciasta jest źródłem magnezu.

Pamiętajmy jednak o tym, że pierniki są też produktem wysokokalorycznym, zawierają dużo tłuszczu i cukru, który jest źródłem „pustych kalorii”, a spożywanie go w nadmiernych ilościach wiąże się z niekorzystnymi dla zdrowia konsekwencjami.

Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który nieodłącznie kojarzy się z zapachem pieczonych pierników. Nie tylko piernika jako ciasta, ale również  pierniczków – ciastek udekorowanych lukrem, czekoladą, orzechami, rodzynkami w różnych kształtach i wzorach. Pachnąca choinka ozdobiona pierniczkami własnej produkcji to marzenie wielu z nas. To już czas, aby zrobić ciasto na nasz piernik długodojrzewający. Upieczony kilka dni przed świętami przełożony powidłami będzie czekał na to abyście mogli go degustować w Wigilię lub Boże Narodzenie.

Nasz przepis

Przychodzimy do Was z przepisem na piernika w wersji nieco „odchudzonej”. W swoim składzie ciasto ma dodatek mąki orkiszowej pełnoziarnistej. Nie ma też w nim cukru.

Składniki:

  • 500 g miodu
  • 250 g masła
  • 600 g mąki pszennej
  • 300 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • 4 jajka
  • 3 płaskie łyżeczki sody
  • 125 ml mleka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3 duże łyżki przyprawy korzennej

Wykonanie:

  • Miód i masło umieścić w garnku o grubym dnie i mieszając powoli podgrzewać do roztopienia masła- wystudzić. Sodę rozpuścić w mleku. Do miski przełożyć mąki, dodać wszystkie składniki i starannie wyrobić ciasto. Przełożyć do naczynia, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 4-5 tygodni. Następnie ciasto podzielić na 3 części, każdą rozwałkować na ok.0,5 cm. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez około 15-20 minut. Po wystudzeniu przełożyć powidłem lub masą.. Piernik powidłami przekładamy około 4-5 dni przed podaniem.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.