Słodycze – wróg, czy sprzymierzeniec?

słodyczeWy także kochacie słodkie przekąski? Nie możecie się oprzeć ciasteczkom, batonikom, cukiereczkom, żelkom i innym produktom, które spożywane w nadmiernych ilościach bywają uciążliwe dla naszego organizmu?

Oto co zrobić, by zapanować nad apetytem na słodkości:

 • Zacznijmy od naszych talerzy, konieczne jest zmniejszenie porcji spożywanego mięsa na rzecz warzyw. Zarówno mięso, jak inne produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają duże ilości białka. Ich nadmiar w diecie powoduje zapotrzebowanie na węglowodany.
 • Jedząc dużo słodyczy pobudzamy kubki smakowe, co prowadzi do stopniowego zwiększania apetytu. Spróbujmy zastąpić słodkości, które zazwyczaj spożywamy owocami, świeżymi lub suszonymi. W ten sposób podarujemy sobie chwilę przyjemności, a nasz organizm na tym nie ucierpi.
 • Postawmy na zdrowe słodkości! Domowe wypieki bez grama cukru świetnie sprawdzą się jako zamiennik. W naszym dziale „Słodycze i przekąski” znajdziecie kilka przepisów.
 • Jeśli nie chcemy popadać w słodyczowy nałóg, po prostu skreślmy je ze swojej listy zakupów. Gdy pod ręką nie ma nic słodkiego, z pewnością łatwiej jest nam stawić czoła pokusie.
 • Warto pamiętać o tym, aby jeść bez pośpiechu. Zaleca się przeżuwanie każdego kęsa 30-50 razy. Produkty zbożowe, warzywa i rośliny strączkowe dokładnie przeżuwane uwalniają słodki smak.
 • Uważajmy na „naturalne słodziki” jak brązowy cukier, fruktoza, czy cukier turbinado (otrzymywany z krystalizacji soku trzciny cukrowej). Te produkty są także rafinowane w podobnym stopniu jak biały cukier
 • W deserach cukier możemy zastąpić słodkimi owocami, jak na przykład banany, truskawki, gruszki, winogrona. Ich obecność uatrakcyjni przekąskę, a ponadto wzbogaci ją o witaminy. Do słodzenia możemy także użyć miodu, ksylitolu brzozowego lub syropu klonowego, zblendowanych suszonych daktyli .
 • Kiedy mamy ochotę na coś słodkiego warto sięgnąć także po marchewkę. Umyta i pokrojona w „paluszki” świetnie sprawdzi się jako zastępstwo tradycyjnych słodkości. Powolne chrupanie marchewki szybko osłabi napad „słodyczomanii”. Zaleca się spożywanie nieobranej marchewki, gdyż jej skórka jest bogata w błonnik – dobrodziejstwo dla naszego metabolizmu.
 • Kwaśne smaki hamują apetyt na słodycze. Tak więc sięgajmy częściej po owoce typu: cytryny, kiwi, porzeczki itp. Podobne działanie mają także smaki ostry i gorzki.
 • W pozbyciu się łaknienia pomóc nam może także dodawanie do potraw siemienia lnianego, które wywołuje u nas uczucie sytości. Nasiona siemienia możemy dodawać przykładowo do: musli, jogurtu, sałatek.
 • Pragnienie słodyczy wzmagają kawa, alkohol, papierosy i mocna herbata, dlatego też warto zrezygnować z używek. Natomiast picie wody małymi łykami, regularnie przez cały dzień pomaga nam zapełnić żołądek i oszukać łaknienie.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.