Pestki słonecznika są skarbnicą wielu cennych składników odżywczych w tym witamin i mikroelementów. Warto wzbogacić w dietę ten produkt. W naszym ośrodku dbamy o to, aby produkty oraz posiłki obfitowały w wartościowe składniki, dlatego słonecznik dodawany jest do pieczywa, sałatek warzywnych oraz past na diecie makrobiotycznej.
Wartość odżywcza pestek słonecznika
Pestki słonecznika są dobrym źródłem witaminy E, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Zawierają również takie składniki jak: wapń, potas, selen, cynk, żelazo oraz magnez. Posiadają również w składzie sporą ilość białka oraz błonnik pokarmowy. Obecne są w nich liczne kwasy tłuszczowe i fitosterole, korzystnie wpływające na zdrowie.
Właściwości prozdrowotne
Pestki słonecznika zawierają szereg właściwości prozdrowotnych. Do najważniejszych zaliczymy:
- Zmniejszenie ryzyka występowania chorób układu krążenia
Pestki słonecznika obfitują w witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem wykazującym działanie ochronne na organizm przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz spowalnia się proces starzenia organizmu. Pestki słonecznika posiadają w swoim składzie fitosterole, które mają analogiczną budowę do cholesterolu dzięki czemu blokują wchłanianie “złego” cholesterol LDL i zwiększają jego wydalanie z kałem. Dodatkowo dzięki obecności potasu i magnezu przyczyniają się do obniżenia ciśnienia.
- Zapobieganie rozwojowi nowotworów
Związki przeciwzapalne i przeciwutleniacze zawarte w nasionach słonecznika wpływają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego w organizmie, który według badań naukowych przyczynia się do rozwoju nowotworów. Dodatkowo przeciwutleniacze spowalniają wzrost komórek nowotworowych poprzez skuteczną naprawę DNA. Zawdzięcza się to głównie dużej zawartości witaminy E oraz selenu.
- Wspieranie prawidłowej pracy tarczycy
Tarczyca odpowiada za szereg funkcji w naszym organizmie. Aby wspierać jej prawidłowe funkcje niezbędne jest odpowiednie dostarczanie selenu z dietą, ponieważ zbyt niskie stężenie selenu w organizmie upośledza syntezę hormonów tarczycy. Nasiona słonecznika są doskonałym źródłem tego składnika.
Jakie pestki słonecznika wybierać i jak je przechowywać?
Najlepiej, aby wybierać nasiona niełuskane, ponieważ nie tracą one wartościowych składników odżywczych. Należy przechowywać je w ciemnych słoikach w chłodnym miejscu, aby zapobiec jełczeniu nasion. Przechowywane w ten sposób nasiona zachowują świeżość przez dłuższy czas. Warto zwrócić uwagę również na ich wygląd, ponieważ najlepszej jakości pestki są w jednolitym kolorze. Powinniśmy unikać złamanych i popękanych nasion.
Pestki słonecznika to świetny pomysł na zdrową przekąskę oraz dodatek do potrawy. Należy jednak zwracać uwagę na spożywaną ilość, ponieważ jest to wysokokaloryczny produkt, dlatego zaleca się, aby w ciągu dnia nie przekraczać 1 łyżki stołowej. Szczególnie osoby na diecie redukcyjnej powinny spożywać go w rozsądnych ilościach.
Poniżej przepis na pyszną i szybką pastę przygotowywaną w naszym ośrodku.
Pasta ze słonecznikiem i białym serem
- Czas przygotowania: 10 minut
- Liczba porcji: 6
- W 1 porcji:
- Kcal: 331 B: 32,5g W: 10,1g T: 18,1g
Składniki:
- 150 g słonecznika
- 800 g sera białego półtłustego
- 60 g jogurtu greckiego (3 łyżki)
- przyprawy do smaku (sól, pieprz)
Wykonanie:
Słonecznik lekko upraż na patelni. Następnie zblenduj z pozostałymi składnikami. Dodaj przyprawy. Spożywaj z pieczywem i ulubionymi warzywami :)
Autor: Zofia Łuksik – dietetyk