Małe rzeczy na diecie (przepis na bułeczki orkiszowe)

Codzienne zdrowe odżywianie

W zdrowym żywieniu ważne są małe rzeczy, czyli informacje, które zbieramy i później staramy się wprowadzić w życie. Jeśli przeczytamy książkę lub posłuchamy wykładu, zawsze coś zostanie w naszej pamięci. Dobre nawyki żywieniowe wprowadzane stopniowo są kluczem do sukcesu. Warto się skupić na jednej wskazówce, a kiedy już uda nam się wprowadzić ją w swoim domu, wtedy przejść do kolejnej i kolejnej… Jeśli będziemy w ten sposób postępować, odchudzanie czy oczyszczanie organizmu będzie naturalnym procesem dokonującym się każdego dnia dzięki zdrowym nawykom i przyzwyczajeniom. Jednocześnie jeśli stopniowo będziemy zgłębiać wiedzę i powoli zmieniać styl życia, nie przeżyjemy szoku spowodowanego natłokiem nowych „powinności” i „zakazów” i nie zniechęcimy się tak szybko, bo każda kolejna informacja będzie dla nas czymś nowym i ciekawym.

Zdrowe posiłki

Kto lubi świeże bułeczki, ręka w górę! Tak,  to zapewne pytanie retoryczne. Większość z nas lubi wypieki z białej mąki. Rogaliki, drożdżówki itp. Jeśli nie chcemy pozbawiać się tych przyjemności, a jednocześnie zależy nam na tym, by nasza dieta była zdrowa i pełnowartościowa możemy przyrządzić równie smaczną, domową wersję. Proponujemy bułeczki z mąką orkiszową, która jest dużo bardziej wartościowa od zwykłej mąki pszennej. Nawet zmieszanie białej mąki z orkiszem lub otrębami sprawia, że wypiek jest zdrowszy i  lepiej trawiony przez nasz układ pokarmowy.

Orkisz to ziarno polecane przez św. Hildegardę, był uprawiany już bardzo dawno temu. Później stracił swoją popularność na rzecz zwykłej pszenicy, która dawała większy plon, jej uprawa była więc bardziej opłacalna.

Zdrowie, naturalne produkty, szczupła sylwetka

Nowy trend, który pojawił się w dzisiejszych czasach sprawił, że mąka orkiszowa „wróciła do łask”. Orkisz jest zbożem mało wymagającym, rośnie na ubogich glebach, wykazuje sporą odporność na warunki pogodowe, a przede wszystkim nie wymaga stosowania nawozów sztucznych. Jest jeszcze jedna istotna różnica – pszenica zwyczajna podczas zbioru traci łupinę, jest więc narażona na zanieczyszczenie pestycydami, chemicznymi środkami ochrony roślin, natomiast orkisz zachowuje łupinę, która chroni wnętrze ziarna przed zanieczyszczeniami i pozwala zachować świeżość oraz wspaniałe wartości odżywcze. Orkisz zawiera więcej białka, błonnika pokarmowego – pobudza metabolizm, przyczynia się do oczyszczania organizmu, zawiera gluten o lepszej przyswajalności (nie jest jednak zalecany osobom z wysoką nietolerancją glutenu lub celiakią), fitosterole, które regulują poziom cholesterolu, kwasy tłuszczowe nienasycone, mnóstwo witamin (przede wszystkim z grupy B) oraz minerałów (m. in. żelazo, potas, cynk).

 

Domowe bułeczki z mąką orkiszową

Składniki (rozczyn):
  • 1 l mleka
  • 1 łyżka cukru
  • 50 g drożdży
  • mąka pszenna TYP 500- 0,5 kg
  • mąka orkiszowa TYP 1850- 0,5 kg
Wykonanie:

Mleko podgrzać i do ciepłego dodać: drożdże, cukier oraz mąkę. Rozczyn  powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Pozostawić w ciepłym miejscu na około 1-2 godzin.

Składniki (ciasto):
  • 6 jajek + jedno do smarowania
  • 0,5 szklanki ksylitolu (fińskiego), lub innego „słodzidła” wg uznania
  • 200 g roztopionego masła
  • 1 łyżkę soli
  • 0,5 kg mąki orkiszowej TYP 1850
  • 0,5 kg maki pszennej TYP 500

Wykonanie:

Wyrobić ciasto o dość luźnej konsystencji, pozostawić w cieple do  wyrośnięcia na około 1,5 godziny. Następnie wyrobić jeszcze raz na  stolnicy, w razie potrzeby posypywać mąką tak, aby  „łatwo odchodziło od ręki”. Podzielić na kawałki około 80 g każdy. Formować bułeczki, układać na blaszce i pozostawić na około 25 minut. Po wyrośnięciu smarować jajkiem i posypać makiem. Piec w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni przez ok. 30 minut.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0