Jak zadbać o zdrowe i piękne nogi?

Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim medyczny. Przeczytaj jak zapobiegać ich powstawaniu.

Jak powstają żylaki?

Jest to trwałe poszerzenie żył powierzchownych, które występuje najczęściej w kończynach dolnych. Zastawki znajdujące się w ściankach żył zapobiegają cofaniu się krwi płynącej do serca. Krew płynąca żyłami porusza się wolniej, gdyż płynie jakby „pod górkę”. Pomocne są mięśnie stóp i łydek, które podczas chodzenia kurczą się rytmicznie uciskając żyły i pomagają transportować krew w górę, a zastawki w ściankach naczyń zamykają się, by nie mogła się ona cofać. Jeśli mamy słabe mięśnie, uszkodzone zastawki i niski poziom aktywności fizycznej, krew zaczyna się cofać.

Profilaktyka żylaków – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Zniszczonych żył nie da się niestety skutecznie naprawić. Możemy jednak systematycznie pracować nad nawykami, które pozwolą nam cieszyć się pięknymi nogami bez żylaków i pajączków. Istnieje kilka czynników wpływających na powstawanie żylaków: brak aktywności fizycznej, zła dieta, nadwaga, siedzący tryb życia oraz długie przebywanie w pozycji stojącej. Nie ma perfekcyjnego środka na wyleczenie żylaków, ale poniżej podajemy kilka sposobów, które pomogą zapobiec ich powstawaniu i rozprzestrzenieniu się już powstałych.

  • Częsta, systematyczna aktywność fizyczna (może być spacer, pływanie czy jazda na rowerze). Stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie kończyn dolnych ułatwia dopływ krwi żylnej.
  • Niezwykle istotna jest również dieta. Najlepiej zróżnicowana, lekkostrawna, zawierająca dużą ilość błonnika, bogata w warzywa i owoce. Należy ograniczyć do minimum spożywanie potraw smażonych i tłustych. Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne, gdyż otyłość i nadwaga są obciążeniem dla całego organizmu, również dla naczyń krwionośnych. Warto również zastosować dietę oczyszczającą warzywno-owocową.
  • Unikanie długiego stania i siedzenia. Jeżeli twoja praca wymaga stania przez dłuższy czas, staraj się przenosić ciężar ciała z nogi na nogę, co jakiś czas wspinaj się na palce lub zrób kilka przysiadów. W pracy siedzącej bardzo ważne jest wygodne krzesło (ciężar ciała powinien spoczywać na pośladkach). Pamiętaj także by nie zakładać nogi na nogę, co jakiś czas poruszaj palcami stóp, zataczaj stopami kółka, a jeśli masz  taką możliwość chwilę pospaceruj.
  • Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zaleganie krwi. Unikaj wylegiwania się na słońcu, opalaj się w ruchu, nie wskazane jest opalanie się w solarium, korzystanie z sauny czy gorących kąpieli. Biorąc prysznic najlepiej polewać nogi naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą.
  • Nie zaleca się także noszenia ciasnych i obcisłych ubrań, które utrudniają krążenie krwi.
  • W ciągu dnia warto położyć się na ok. 15 minut i zażyć relaksu przy dobrej książce, lub po prostu odpocząć z nogami uniesionymi do góry, co ułatwi przepływ krwi.

 

Wypracowanie tych kilku nawyków pomoże nam w profilaktyce przeciw powstawaniu żylaków i pozwoli cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami.

 

 

Autor M. Miś


Zapraszamy do dołączenia do grupy na Facebooku i aktywnej wymiany doświadczeń.

Twórzmy razem zdrową, pozytywną, pełną energii społeczność! 

https://www.facebook.com/groups/1582602301862449/?ref=bookmarks

Share and Enjoy !

0Shares
0 0