Borówki – BOMBA ODŻYWCZA dla naszego zdrowia – POD LUPĄ DIETETYKA

Owoce jagodowe należą do jednych z najcenniejszych produktów spożywczych z punktu widzenia wartości odżywczych.  Wykorzystywane są dla potrzeb kulinarnych jak i leczniczych. W dzisiejszym artykule chcę Państwu przybliżyć borówkę wysoką znaną lepiej pod nazwą amerykańska, należącą do owoców jagodowych. Owoce te goszczą przez cały rok w naszym ośrodku, gdyż oprócz walorów smakowych są one prawdziwą bombą odżywczą dla naszego zdrowia.

Czym charakteryzują się owoce borówki wysokiej

Borówka wysoka w Polsce cieszy się  dużym zainteresowaniem, dlatego coraz więcej występuje małych upraw przydomowych tego owocu. W zależności od odmiany wielkość owocu różni się. Barwa waha się od koloru niebieskiego do fioletowego. Smak zależny jest od występującej odmiany, warunków dojrzewania oraz długości ekspozycji na słońce. Borówki nie są bardzo soczyste, a miąższ ich jest jędrny, dlatego idealnie nadają się do mrożenia zachowując swoją konsystencję. Dodatkowo owoce te są odporne na niskie temperatury, dzięki temu straty witamin podczas mrożenia są znikome. Warto zaopatrzyć się w sezonie w większą ilość tych owoców, aby móc zamrozić je i korzystać z dobroci tych owoców w miesiącach, kiedy są one trudno dostępne.

Wartości odżywcze borówki wysokiej

Borówki z ok. 84% składają się wody, dlatego są one niskokaloryczne i super sprawdzą się dla osób redukujących masę ciała.  W 100g tych owoców wartość energetyczna wynosi 57 kcal. Pozostała część stanowią ok. 14% węglowodanów i znikoma ilość białka i tłuszczu. Borówki zawierają korzystny dla zdrowia błonnik pokarmowy. W 100g znajduje się 2,4g tego składnika.

Owoce borówki wysokiej obfitują w  wiele witamin oraz składników mineralnych. Zawierają m.in witaminę K, która bierze udział w krzepnięciu krwi, ale uczestniczy również w mineralizacji kośćca. Witamina C, w którą  bogate są owoce borówki, ma działanie przeciwutleniające oraz korzystanie wpływa na zdrowie naszej skóry oraz odporność. Borówki dostarczają mangan, jest to składnik mineralny, który bierze udział w procesach metabolicznych aminokwasów, białek lipidów oraz węglowodanów. Borówki dostarczają  również witaminę E, B6 oraz miedź.

Borówka wysoka – TOP 5 korzyści dla zdrowia

Borówki, oprócz witamin i składników mineralnych, bogate są również w związki aktywne, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Należą do nich m.in. flawonoidy, które są głównymi związkami przeciwutleniającymi. Poniżej przedstawię najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z regularnego spożywania tych owoców.

Działanie przeciwcukrzycowe:

  • Borówki dostarczają niewielkich ilości cukrów w ​​porównaniu do innych owoców-posiadają niski indeks glikemiczny.
  • Obecność antocyjanów w borówkach ma korzystny wpływ na wrażliwość tkanek na insulinę i metabolizm glukozy. Poprawa wrażliwości na insulinę powoduje obniżenie ryzyka powstania zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2

Wpływ na pracę mózgu:

  • Spowolnienie starzenia się neuronów poprzez zawarte w borówkach związki przeciwutleniające
  • Poprawa funkcji poznawczych i zapamiętywania poprzez wpływ na funkcje obszarów płata czołowego mózgu, który  odpowiedzialny jest za inteligencję

 Prewencja chorób serca:

  • Zapobiegnie nadmiernemu utlenianiu tzw. “złego” cholesterolu LDL, który jest dominującym czynnikiem ryzyka chorób serca
  • Wpływ na ochronę układu krwionośnego przed zmianami miażdżycowymi
  • Obniżenia ciśnienia tętniczego krwi
  • Poprawa kondycji mięśnia sercowego

Ochrona struktur DNA:

  • Przeciwutleniacze, w które obfitują borówki neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają struktury DNA
  • Zmniejszenie uszkodzeń nici DNA pozytywnie wpływa na opóźnienie procesów starzenia oraz działa przeciwnowotworowo

Wspomaganie w redukcji masy ciała:

  • Niska kaloryczność
  • Zawartość błonnika pokarmowego-  zwiększenie uczucia sytości
  • Niski indeks glikemiczny- brak gwałtownego wzrost glikemii zapobiega napadom głodu

Borówka wysoka- Polski SUPERFOOD

Borówki w pełni zasługują na miano superfoods. Są one nieocenione w profilaktyce takich chorób jak: cukrzyca, miażdżyca czy zespół metaboliczny. Opóźniają procesy starzenia komórek organizmu, wpływają na działanie przeciwwolnorodnikowo oraz zabezpieczają struktury DNA. Zalicza się je do produktów niskokalorycznych o dużej gęstości odżywczej, obfitujących w aktywne związki wpływające prozdrowotnie na nasz organizm. Dlatego warto zadbać, aby przez cały rok gościły w naszej diecie. Zarówno świeże jak i mrożone idealnie sprawdzą się do do koktajli, dodatek do deserów czy też owsianki. Z pewnością nasze zdrowie nam za to podziękuje! :) 

Autor: dietetyk Zofia Łuksik

Share and Enjoy !

0Shares
0 0