Imbir lekarski- dlaczego warto wprowadzać go do diety? – POD LUPĄ DIETETYKA

Imbir lekarski (Zingiber officinale) należy do przypraw korzennych, która cieszy się popularnością na całym świecie. Jest ceniony nie tylko za swoje walory smakowe, ale również wykazuje wiele korzyści zdrowotnych. Nie bez przyczyny soki w naszym ośrodku bardzo często są podawane z dodatkiem świeżo zmielonego imbiru. Ma to na celu nie tylko podkreślenie smaku, ale również wzbogacenie w dodatkowe wartości odżywcze.

Co zawiera imbir?

Imbir lekarski zawiera olejek imbirowy w dużej ilości. Składają się na niego m.in. gingerol, geraniol, linalol i zingeron. To głównie dzięki tym składnikom imbir zawdzięcza swoje właściwości oraz korzystny wpływ na organizm człowieka.

Imbir zawiera składniki mineralne takie jak potas, sód, żelazo oraz  wapń. Obecne są także w nim witaminy: C, E i B (głównie B6 ).

Coraz więcej opublikowanych jest badań naukowych, które wskazują jak szerokie spektrum działania wykazuje imbir na nasz organizm.

Do głównych właściwości imbiru zaliczyć można:

  • przeciwbakteryjne i przeciwirusowe,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwnowotworowe,
  • rozgrzewające,
  • wykrztuśne,
  • napotne i przeciwgorączkowe.

Imbir, a profil lipidowy

Spożywanie imbiru może powodować poprawę profilu lipidowego we krwi. W badaniu, w którym wzięli udział osoby chorujące na cukrzycę typu II zaobserwowano korzystny wpływ suplementacji sproszkowanego kłącza imbiru. Po 12 tygodniach stwierdzono znaczącą redukcję stężenia cholesterolu całkowitego i triglicerydów, a także mniejszy spadek poziomu frakcji LDL i wzrost poziomu frakcji HDL cholesterolu.

Imbir, a działanie przeciwnowotworowe

Działanie przeciwdziałające rozwojowi nowotworów wiąże się ze zdolnościami do redukcji stanów zapalnych. Spożywanie imbiru wpływa na zwiększenie aktywności wielu enzymów, które hamują kancerogenezę. Taki efekt zauważono w przypadku raka jelita grubego. Składniki tej rośliny hamują proliferację oraz przyspieszają apoptozę komórek nowotworowych. Dotychczasowe obserwacje wykazują, że imbir może również korzystnie wpływać w leczeniu raka skóry, trzustki, piersi żołądka, jajników oraz prostaty.

Dla kogo niewskazane jest spożywanie imbiru w większych ilościach?

Przeciwwskazaniami do spożywania imbiru w większej ilości dotyczą osób, które zmagają się z chorobami przewodu pokarmowego m.in wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowy, ponieważ przyprawa ta może podrażniać błonę śluzową żołądka.  Imbir może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują preparaty na obniżenie ciśnienia krwi oraz krzepliwość krwi. Osoby, które chcą suplementować korzeń imbiru powinny przed skonsultować to z lekarzem.

Autor: dietetyk Zofia Łuksik

Share and Enjoy !

0Shares
0 0