NORDIC WALKING

Nordic walking jako jedna z metod wspomagających oczyszczanie i odchudzanie z dietą
warzywno-owocową.

Marsz z kijami to sprawdzona i skuteczna metoda wspomagająca proces oczyszczania
i odchudzania w połączeniu z dietą warzywno-owocową.

Nordic walking jak każda aktywność fizyczna, pomaga długo zachować zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Poprawia kondycję i zwiększa wydolność organizmu. Jak dowodzą badania, zmniejsza również zapadalność na choroby przewlekłe.
W połączeniu z odpowiednią dietą oczyszczającą przyczynia się do zrzucenia masy ciała, pozbycia się nadmiaru wody i tłuszczu z organizmu oraz zwiększenia sił witalnych oraz nabrania energii na długie miesiące.

Nordic walking może uprawiać każdy bez względu na wiek oraz sprawność fizyczną.  
To sport dla każdego, kto lubi spacery i ruch na świeżym powietrzu. Nieważny jest wiek, ani kondycja. Wystarczą tylko wygodne buty i dwa kije.

Nordic walking jest również metodą rehabilitacyjną w leczeniu niektórych schorzeń. Dzięki kijkom odciążamy stawy kolanowe i zaczynamy aktywować górne partie mięśni naszego ciała. Po pewnym czasie, chodząc pełną techniką, jesteśmy w stanie aktywować aż 90% mięśni naszego ciała. Ćwiczymy nie tylko mięśnie nóg, ale również rozwijamy i rzeźbimy mięśnie pleców i ramion, wzmacniamy układ oddechowy i krążenia, dbamy o kondycję, odciążamy stawy oraz kształtujemy bardzo ważne mięśnie przykręgosłupowe.

Taki trening z kijkami niesamowicie wciąga.  Jeżeli ktoś już złapie bakcyla i zacznie chodzić regularnie, to jego sprawność fizyczna znacznie się poprawia. Jak w każdym sporcie, bardzo ważna jest systematyczność oraz odpowiednia motywacja do treningu.

Nordic walking można podzielić na:

Poziom zdrowotnypoziom najspokojniejszy, przeznaczony dla osób starszych i osób po kontuzjach i urazach. Zbawienny dla tych, którzy mają problemy ze stawami.

Poziom fitness – kolejny poziom jest już bardziej dynamiczny, chodzimy szybciej i częściej, np. 4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Zwiększa się ilość spalanych kalorii, poprawia się nasza sprawność fizyczna, a nasze ciało nabiera kształtnej sylwetki. Możemy to wszystko osiągnąć dzięki niewielkim wydatkom – nie płacimy fortuny na fitness i siłownię,  ponieważ kije służą nam długi czas, a świeże powietrze dostajemy za darmo.

Do uprawiania poziomu fitness najlepsze są parki, lasy, ścieżki polne, ścieżki zdrowia, najlepiej w oddali od miasta, spalin i zanieczyszczonego powietrza.

Poziom sportowy – ostatni poziom – najtrudniejszy. Wspomaga on rozbudowanie zwłaszcza górnych partii ciała. Zaliczamy tu skoki, biegi, schodzenie i wchodzenie po stromych zboczach górskich. Ten poziom zalicza się do bardzo wyczerpującego, np. bieg z kijami, jazda na specjalnych rolkach, skoki z nogi na nogę czy trucht.

Sprzęt

Kijki można kupić z wymiennymi nakładkami zarówno w hipermarketach jak i sklepach sportowych. Można je kupić już od 25 zł. Nakładki są do różnych rodzajów powierzchni: miękkiej nawierzchni (np. ziemia, trawa) do twardej powierzchni (np. beton, asfalt)
i śniegu.

Oczywiście gdy już uprawiamy poziom fitness i sportowy, warto zainwestować w dobre, wygodne obuwie sportowe, co będzie korzystne dla naszych nóg i amortyzacji kręgosłupa.

Korzyści płynące z uprawiania nordic walking:

  • psychiczne – każde wyjście na trening powoduje satysfakcję oraz zadowolenie, daje możliwość spotkania ze znajomymi i wspólnego treningu z nimi, podzielenia się swoimi sugestiami na temat uprawianego sportu. Osoby początkujące, swoje pierwsze kroki z nordic walking powinny stawiać z instruktorem, który udzieli wszystkich niezbędnych wskazówek oraz skoryguje błędy. Takie zajęcia to bardzo prosta forma rekreacji przynosząca naprawdę dużo zadowolenia i satysfakcji. Jeżeli wiemy już jak prawidłowo poruszać się z kijkami, dobrze jest zapisać się do jakiegoś klubu lub samemu zorganizować grupę sympatyków nordic walking. Każda grupa mobilizuje nas do treningu i pozwala na miłe spędzenie czasu w dobrym towarzystwie.
  • fizyczne – zgodnie z dewizą „ruch to zdrowie”, regularne marsze z kijami, jak i inne formy aktywności ruchowej poprawiają naszą sprawność i ogólną kondycję fizyczną. Jak już było wspomniane, nordic walking wzmacnia mięśnie grzbietu i kręgosłupa – pozwala pozbyć się lub zmniejszyć uporczywe bóle pleców. Dodatkowo marsze z kijami wzmacniają układ sercowo-naczyniowy  (obniżają ciśnienie, poprawiają wydolność serca i zaopatrują komórki w tlen i poprawiają jego pracę), obniżają ryzyko zapadnięcia na cukrzycę.

Ważny jest fakt, że poprawa poziomu lipidów (cholesterolu) we krwi następuje na skutek aktywności fizycznej i właściwie dobranej diety.  Warto zauważyć, iż wydatek energetyczny  i spalanie kalorii w przypadku marszu z kijami jest większy niż podczas „zwykłego” chodzenia, ponieważ chodzenie z kijami angażuje także górne partie ciała – czyli chudniemy szybciej. Badania dowodzą, że nordic walking jest o 30 – 40% bardziej efektywny od zwykłego chodzenia.  Podaje się, że podczas godzinnego spaceru bez kijków spalamy około 280 kalorii, natomiast maszerując w tym samym tempie z kijami – spalamy ok. 400 kalorii.

 Regularne uprawianie Nordic Walking:

  • zmniejsza ryzyko otyłości (wysiłek fizyczny zwiększa spalanie kalorii)
  • rzeźbi mięśnie, ujędrnia ciało
  • wzmacnia mięśnie i kości
  • pomaga zapobiegać osteoporozie
  • polepsza samopoczucie (pomaga usunąć stres i napięcie, zwiększyć koncentrację
    i zwalczyć problemy ze snem)
  • wzmacnia odporność (systematyczna aktywność ruchowa wpływa pozytywnie na system immunologiczny człowieka).