Metody wspomagające oczyszczanie dietą warzywno – owocową.

Bardzo ważne pytanie, które nasuwa się na myśl brzmi: „Jak można wspomóc proces oczyszczania organizmu w trakcie stosowania diety?” Ponieważ toksyny są główną przyczyną chorób, dlatego też należy je usunąć wszelkimi dostępnymi sposobami.  Wśród metod wspomagających należy podkreślić ruch, a zwłaszcza spacery na świeżym powietrzu (Nordic walking), jazdę na rowerze, trening obwodowy, gimnastykę kręgosłupa,  ćwiczenia oczu i mięśni twarzy, pływanie i aquaaerobik, siłownia itp. Bardzo korzystny wpływ na wspomaganie procesu oczyszczania organizmu z toksyn i złogów nagromadzonych w tkankach ma – jakże niedoceniony – masaż i sauna.

Wspomaganie diety oczyszczającej organizm

Powyższe metody uruchamiają w organizmie te same mechanizmy co post; wywołują redukcję masy ciała, ciśnienia, cukru, cholesterolu, zakrzepów, wytwarzają hormony szczęścia – endorfiny i mobilizują siły witalne organizmu.

 Część I – MASAŻ

Masaż ma zastosowanie medyczne już od wielu lat, ale dopiero od niedawna zaczęto doceniać jego zalety i korzyści dotyczące profilaktyki i leczenia wielu chorób oraz dolegliwości, zastępując leczenie farmakologiczne, a często także operacyjne. Jest on także doskonałą formą relaksu, rozluźnienia, odprężenia i redukcji stresu.

Dobry masaż może dać efekt lepszy niż leczenie farmakologiczne. Pod wpływem odpowiedniego uciskania mięśni, organizm zaczyna wydzielać substancje przyspieszające regenerację oraz chroniące tkanki przed stanami zapalnymi. Masaż od wieków jest wykorzystywany przez tradycyjną medycynę na całym świecie, jednak prawdziwy rozkwit ta forma leczenia przeżywa właśnie teraz. Medycyna już dawno odkryła, że masaż przyspiesza regenerację, jednak do tej pory uważano, że dzieje sie tak głównie z powodu rozluźnienia zmęczonych mięśni oraz obniżenia poziomu hormonów stresu. Okazuje się jednak, że nie doceniliśmy mocy ucisku. Z najnowszych badań wynika, że masaż ma wpływ na aktywność ludzkich genów, ponieważ bardziej pobudzone do działania stają się fragmenty DNA odpowiedzialne za produkcję substancji przeciwzapalnych. Co sprawia, że chronią one przemęczone mięśnie przed uszkodzeniami. Naukowcy stwierdzili też, że u osób masowanych zwiększa się stężenie białek przyspieszających regenerację.

 Masaż całego ciała to bez wątpienia jeden z najprzyjemniejszych rodzajów masażu relaksacyjnego i oczyszczającego cały organizm. Jest to jednak również forma masażu wokół której nagromadziło się najwięcej niedomówień. Wiele osób podchodzi więc do niej z obawą, mylnie kojarząc masaż całego ciała z masażem erotycznym – oczywiście jest to mit. Choć masaż całego ciała przede wszystkim relaksuje i pozwala obniżyć napięcie nerwowe, istnieją również przesłanki medyczne wskazujące na zasadność jego wykonania.

Korzystny wpływ masażu na tkanki

Korzyści z masażu jest wiele, począwszy od regulacji napięcia mięśniowego, przez zwiększenie odporności organizmu, po uzyskanie gotowości do podejmowania wysiłków fizycznych.

Wpływ na układ limfatyczny. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na problemy z krążeniem krwi i chłonki. Masaż pobudza do pracy naczynia limfatyczne i tym samym udrażnia przepływ limfy, likwidując zastoje i obrzęki. Reguluje pracę układu immunologicznego i zwiększa siły obronne organizmu.

 Wpływ na tkankę mięśniową. Masaż usuwa zbędne napięcia mięśni spowodowane stresem  i długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji oraz pobudza włókna mięśniowe do skurczu  i podnosi ich napięcie zapobiegając zanikom. Zwiększa to zaopatrzenie mięśni w tlen, a co za tym idzie szybszą regenerację mięśni i ich zdolność do pracy (nawet 5 krotnie). Ponadto masaż odżywia i dotlenia mięśnie oraz zwiększa ich elastyczność.

 Wpływ na układ nerwowy. W zależności od zastosowanych technik masaż jako bodziec mechaniczny działa uspokajająco lub pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Odpowiednie rozcieranie, głaskanie i słaba wibracja działają uspokajająco, a techniki mocniejsze, takie jak oklepywanie, ugniatanie oraz silna wibracja – pobudzająco.

Wpływ na tkankę skórną. Podczas masażu rozszerzają się skórne naczynia krwionośne, co poprawia odżywianie skóry oraz znajdujących się w niej gruczołów. Zwiększa zdolność wydalniczą gruczołów oraz ułatwia oddychanie skóry i dostarczanie tkankom substancji odżywczych. Dodatkowo ujędrnia i uelastycznia skórę, usuwa obumarłe warstwy naskórka, poprawia ukrwienie i odżywienie skóry, otwiera ujścia gruczołów potowych i łojowych, rozbija tkankę tłuszczową.

 Wpływ na układ krwionośny. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem masażu, co przyspiesza obieg krwi w tętnicach. Ułatwia to pracę serca, przyspiesza usuwanie  z organizmu produktów rozpadu oraz zaopatrywanie wszystkich organów w tlen i substancje odżywcze. Przyspiesza również cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych i zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc. Masaż poprawia funkcjonowanie układu oddechowego.

 Wpływ na stawy i układ więzadłowy. Masaż zwiększa ukrwienie stawu, co powoduje szybszą wymianę produktów rozpadu na substancje odżywcze. Zwiększa on również stopień ruchomości stawu poprzez zwiększenie elastyczności i wytrzymałości aparatu więzadłowego. Ma zbawiennie oddziaływanie na układ kostny: uelastycznia stawy, utrzymuje prawidłową ruchomość stawów, przyspiesza regenerację po wysiłku, odżywia i dotlenienia stawy, przeciwdziała kontuzjom.

Wpływ na układ wewnętrzny. Masaż całościowy poprawia trawienie i przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego niestrawionych resztek pokarmu. Poprawia czynności filtracyjne nerek poprzez zwiększenie ilości przepływającej przez nie krwi. Przyspiesza procesy biochemiczne, czyli usuwanie produktów przemiany materii i dostarczanie substancji odżywczych do tkanek i narządów. Reguluje też pracę układu trawiennego: leczy niestrawność, bóle brzucha, biegunki.

 * * *

Obecnie ludzie żyją w ciągłym biegu, są zestresowani. Rzadko mają czas, aby zatrzymać się
i zwolnić. Żyjąc w ciągłym stresie i trybie, w którym nie ma czasu na odpoczynek i relaks, mięśnie kręgosłupa i karku napinają się i blokują w nich przepływ krwi. Konsekwencją ciągłego stresu i napięć psychicznych może być silny ból pleców i głowy, obniżenie nastroju, ciągłe zmęczenie. Dolegliwości te można wyeliminować dzięki masażowi pleców. Odpowiednie uciski mięśni kręgosłupa, karku i głowy rozluźniają spięte od stresu mięśnie, poprawiają ukrwienie i zwiększają przepływ tlenu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, „zdjęcie” napięcia z okolic karku, likwidacja zmęczenia oraz zmniejszenie pobudliwości nerwowej w bólach migrenowych.

 Wpływ masażu na odchudzanie. Bardzo istotny jest też wpływ masażu całościowego na proces walki z nadwagą i otyłością. Masaż ten poprawia bowiem krążenie krwi  i przy-  spiesza proces usuwania z organizmu szkodliwych substancji i złogów. Masaż ten rozbija nagromadzoną tkankę tłuszczową, ujędrnia i uelastycznia skórę – jest więc pogromcą cellulitu, szczególnie masaż wykonywany z użyciem bańki chińskiej. Badania naukowe dowiodły, że masaż całościowy nawet osiem razy przyśpiesza metabolizm i przemianę materii, co jest niezmiernie ważne w połączeniu z dietą oczyszczającą taką jak dieta warzywno – owocowa.

Masaż całościowy znacznie przyspiesza krążenie krwi i limfy, pobudza nieczynne naczynia włosowate, działa przeciwzakrzepowo, wspomaga wydalanie produktów wadliwej przemiany materii, wspomaga odżywienie i dotlenienie tkanek.

Przeciwwskazania do korzystania z masażu.

Powszechny jest pogląd, że każdy może być masowany bez względu na wiek, płeć
i możliwości fizyczne. Istnieją jednak choroby, które mogą być przeciwwskazaniem do masażu. Dlatego warto je poznać, aby masaż mógł być czasem odprężenia, a nie bólu i aby nie przyniósł on przykrych skutków.

Przeciwwskazania:

-gorączka,  ostre stany zapalne stawów, mięśni i innych,

– zaawansowana osteoporoza,

– choroby skóry, (pęcherze, wypryski, świeże rany, blizny),

– choroba wrzodowa z tendencją do krwawienia z wrzodów,

– kamica żółciowa i nerkowa,

– zapalenie dróg żółciowych, jelit, trzustki, wątroby, wyrostka robaczkowego, otrzewnej,

– schorzenia o podłożu pasożytniczym,

– menstruacja,

– nowotwory bez względu na ich złośliwość,

– wysokie ciśnienie krwi,

– stan po przebytym zawale (do 2 tygodni),

– zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych,

– żylaki ze zmianami skórnymi,

– wszelkie choroby zakaźne,

– krwiaki, tętniaki i naczyniaki,

– epilepsja,

– zapalenie nerwów obwodowych.

Masaż dla pacjenta powinien być formą relaksu, odprężenia, wyciszenia oraz powinien przynieść mu maksymalne korzyści zdrowotne i emocjonalne.