Dwie diety do osiągnięcia zdrowia – dieta warzywno-owocowa i dieta makrobiotyczna

Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem – te słowa znane są już od czasów starożytnych. Jednak dzisiaj zbyt często o nich zapominamy, przez co narażamy się na wiele chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca, schorzenia serca czy otyłość. Powrót do zdrowia jest jednak możliwym, konieczna jest jednak zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych – z pomocą przychodzą nam dieta warzywno-owocowa tzw. Post Daniela lub dieta makrobiotyczna (pełnowartościowa).

Dieta warzywno-owocowa.

Założenia:

Dieta warzywno-owocowa lub też post Daniela to specjalny sposób żywienia, który polega na spożywaniu jedynie określonych gatunków warzyw i owoców. Są to produkty o niskiej zawartości tłuszczu i cukru. Można je gotować, dusić i piec, choć najbardziej zaleca się spożywać je w postaci surowej. Kolejne założenie, które sprawia, że jest to również skuteczna dieta odchudzająca, to ograniczenie kaloryczności codziennego menu. Na tej diecie można spożywać maksymalnie 800 kalorii dziennie. W ten sposób zachodzi samoczynne oczyszczanie organizmu.

Jak działa dieta oczyszczająca?

Poprzez restrykcję kaloryczną i spożywanie jedynie wskazanych owoców i warzyw
w naszym ciele dochodzi do odblokowania mechanizmów leczniczych. Niska podaż cukru sprawia, że organizm szuka alternatywnych źródeł energii. Zaczyna „zjadać” to, co jest dla niego zbędne, a wręcz szkodliwe – martwe komórki, tkanki, guzy, wszelkie złogi, a także tłuszcz. Wakacje z dietą warzywno-owocową to jednocześnie bardzo efektywne wczasy odchudzające. Ten sposób żywienia można stosować przez okres od 14 dni do nawet sześciu tygodni.

Dieta makrobiotyczna – co to jest?

Makrobiotyka to nazwa określająca taki styl życia, w którym żywienie odgrywa bardzo ważną rolę. Idee makrobiotyki zostały przeniesione do Europy przez japońskiego filozofa. Dieta makrobiotyczna opiera się na zrównoważonym jedzeniu – należy ograniczać w posiłkach produkty takie jak: mięso, jajka czy sól, pełnotłusty nabiał, kawa, herbata czy alkohol. Najlepiej skupić się na produktach neutralnych, za które uznaje się zboża, warzywa, owoce, roślinne strączkowe, orzechy. Poleca się gotowanie i duszenie zamiast smażenia. Odpowiednio skomponowana dieta makrobiotyczna to równocześnie dieta oczyszczająca, prozdrowotna i odchudzająca.

Jak wypróbować te dwie diety?

Jeśli chcą Państwo przekonać się, jak wyglądają te dwa style żywienia w praktyce, to zapraszamy do naszego ośrodka Villa Carpatia. Organizujemy wczasy zdrowotne i turnusy odchudzające, w trakcie których serwujemy dania sporządzone zgodnie z tymi dwoma dietami. Oprócz smacznych i zdrowych posiłków gwarantujemy również wspaniałe widoki w cichej i spokojnej okolicy, pełen relaks i serdeczną atmosferę.