Dieta oczyszczająca – co można jeść?

Dieta oczyszczająca to rodzaj postu leczniczego, w którym występuje ograniczenie rodzaju przyjmowanych pokarmów (są to jedynie określone gatunki warzyw i owoców), a także ograniczenie przyjmowanych kalorii.

Jakie są założenia diety oczyszczającej?

Dieta działa na kilku poziomach.  Dzięki ograniczeniu kalorii nasz organizm przechodzi w stan odżywiania wewnętrznego. W ten sposób organizm zjada obumarłe komórki. Dieta warzywno-owocowa dostarcza przy tym wiele witamin, mikroelementów, enzymów, a także przeciwutleniaczy. Te wszystkie elementy w naturalny sposób wspierają procesy leczenia w naszym ciele. Jest jeszcze jeden aspekt przeprowadzania postu – zrzucenie wagi. Zmniejszenie kaloryczności menu sprawia, że jest to również dieta odchudzająca – bezpieczna i z korzyścią dla naszego zdrowia.

Dieta oczyszczająca – jakie warzywa i owoce?

Ta dieta, nazywana również postem Daniela, posiada kilka założeń. Najważniejsze z nich to:

• spożywanie wybranych warzyw i owoców, które zawierają niewielką ilość cukrów i tłuszczy,
• ograniczenie kaloryczności codziennego jadłospisu do 800 kcal,
• przestrzeganie postu przez okres od dwóch dni do najwyżej sześciu tygodni,

Na poście można spożywać:

warzywa – korzeniowe (marchew, seler, pietruszka, burak, chrzan, rzodkiew, rzepa), cebulowe (cebula, czosnek, por), liściaste (sałata, jarmuż, seler naciowy, natka pietruszki), kapustne (różne odmiany kapust, a do tego brokuł, kalafior, brukselka i kalarepa), psiankowate (pomidor, papryka), dyniowate (dynia, cukinia, ogórki),

owoce – jabłka, grejpfruty i cytryny, niewielkie ilości owoców jagodowych,

napoje – woda, napary ziołowe, herbaty owocowe i kompoty bez cukru, cykoria, domowe soki wyciskane.

Turnusy odchudzające z dietą oczyszczającą wcale nie muszą być nudne. Za sprawą odpowiednich przypraw dania warzywno-owocowe nabierają wyjątkowego smaku. Praktykując ten sposób żywienia nie jesteśmy głodni – wszystko dzięki temu, że roślinne pożywienie jest bardzo odżywcze, a dzięki dużej zawartości błonnika i wody szybko nas nasyca. Według założeń diety ośrodek odczuwania głodu wyłącza się już po kilku pierwszych dniach postu.

W jakiej postaci spożywać warzywa i owoce?

Największą wartość odżywczą posiadają surowe warzywa i owoce. Dlatego na tym poście zaleca się jedzenie głównie surówek. Można jednak również gotować, dusić czy zapiekać poszczególne produkty. Poleca się przygotowywanie wielowitaminowych soków warzywnych oraz jedzenie treściwych zup, które zawsze można dobrze przyprawić.

Inne sposoby na zdrowie

Dieta warzywno-owocowa to nie jedyny sposób na oczyszczanie organizmu oraz jednoczesne zrzucanie wagi. Inne godne uwagi wczasy zdrowotne to na przykład te, dla których podstawą jest dieta makrobiotyczna. Zapraszamy do naszego ośrodka zarówno osoby zainteresowane poprawą zdrowia, jak i tych, którzy chcą rozpocząć zdrowe odżywianie i wybrać się na wczasy odchudzające bez efektu jojo.